در یک دنیای بهتر (In a Better World)

 نام فیلم به زبان اصلی: Hævnen

کارگردان: Susanne Bier

نویسنده: (Anders Thomas Jensen (screenplay), Susanne Bier (story

بازیگران: Mikael Persbrandt، Trine Dyrholm و Ulrich Thomsen

محصول کشور دانمارک (2010)

اسکار (2011) برای بهترین فیلم خارجی

«در یک دنیای بهتر» فیلمی پیچیده و در عین حال ساده و تاثیر گذار در نقد خشونت و گسیختگی است. این شاید تعریفی نسبتا جامع از این فیلم باشد. سادگی آن حاصل پرداختنش به زندگی است. و پیچیدگی آن حاصل توجه آن به روابط عاطفی، عاشقانه و اجتماعی است. که درگیر بحث و جدل اخلاقی نه تنها در حوزه نظر، بلکه در واقعیت اجتماعی است.

در یک جهان بهتر داستان یک دکتر سوئدی با نام آنتون (با بازی زیبای مایکل پرس برانت) و همسرش ماریان (ترینه دیرهولم) است که متارکه کرده‌اند. آن‌ها در شهر کوچکی در دانمارک زندگی می‌کند. آنتون به نظر در دو دنیای متفاوت زندگی می‌کند کشور زیبا و آرام دانمارک و یک اردوگاه کمپ پناهندگان سودانی در آفریقا. این دو دنیا تصویر خشونت و آرامش را به بازسازی می‌کند. اما سوزان بی یر به زیبایی مفهوم و مرز خشونت را از جغرافیا جدا می‌کند و این دنیای پر تعارض و متضاد را به گونه ای دیگر در درون دنیای مدرن و هم چنین در درون آنتون، به تصویر می‌کشد. تصویری که بعدها به شکل غم انگیزی در چند صد کیلومتر آن طرف در نروژ نمایان شد.[1]

این فیلم با فیلم‌نامه‌ای سنجیده و قابل قبول، بازی‌های خوب، موسیقی زیبا و تاثیر گذار، علی رغم آرامش حاکم، بر آن هم به جهت محتوایی و هم به جهت تصویری از جاذبه خاصی برخوردار است. جاذبه ای که او را به درستی مستحق دریافت جایزه اسکار «بهترین فیلم خارجی زبان» در سال 2011 نمود.


[1] – حملات در نروژ (۲۰۱۱) شامل مجموعه حملات تروریستی از جمله انفجار یک بمب در نزدیکی ساختمانی دولتی در اسلو در تاریخ ۲۲ ژوئیه ۲۰۱۱ می‌باشد. که بر اثر آن ۸ تن کشته شدند. پس از آن نیز در جزیره‌ای در شمال غرب اسلو با نام اوتوئیا تیراندازی شکل گرفت که در این حادثه نیز ۶۹ تن کشته شدند. اندرس برینگ برویک متهم اصلی این حملات است.